Koji auto da kupim?

Uz istraživanje i planiranje lako ćete naći automobil koji odgovara vašim potrebama

Potraga za novim automobilom uvek je uzbudljivo iskustvo, ali uz tako bogatu ponudu raznovrsnih modela lako možete da završiti u „mrtvoj petlji“ dok pokušavate da suzite izbor na modele koji vam najviše odgovaraju. Možda možemo da vam pomognemo.

Kupovina automobila je, uz kupovinu nekretnine, za većinu ljudi jedan od najvećih izdataka u životu i zato je razumljiva briga oko toga da li će novi četvorotočkaš ispunjavati očekivanja tokom nekoliko sledećih godina. Krizna vremena, odnosno nesigurnost finansijskih tržišta i stalni porast cena proizvoda i energenata dodatno komplikuju priču i teraju nas da stavimo i drugi prst na čelo dok razmatramo sve argumenta „za“ i „protiv“ i razmišljamo da li je bolje zadržati stari ili kupiti novi automobil.  Kad konačno overite odluku o kupovini, avantura može da počne.

Ako prvi put kupujete automobil ili ne pamtite kada ste poslednji put listali kataloge i auto-oglase, teško ćete znati odakle da počnete. Kako da pronađete automobil koji će potpuno odgovarati vašim potrebama tokom godina koje dolaze? Potrebno je samo malo istraživanja i planiranja. Kada znate koju vrstu automobila želite, možete odlučiti da li želite da kupite novi automobil, da ga rentirate kroz neki od modela lizinga ili pak da kupite polovni automobil.

Kakav automobil mi je potreban?

Da li je neki automobil „pravi“ prevashodno zavisi od toga šta očekujete od njega i kako ćete ga koristiti. Automobili su, na neki način, produžetak naše ličnosti i zato obično težimo modelima koji oslikavaju neke naše ključne karakteristike. Oni koji vole da se šepure za volanom, kao što to čine i u društvu, biraju vozila koja poručuju okolini „vidi kako sam bogat i moderan“ ili pak „cenim antikvitete i retro fazon“; drug pak žele da sebi daju oduška u živahnoj vožnji tokom vikenda, pa ih više privlače „besni konji“ koji glasno „ržu“ pod haubom – u oba slučaja praktičnost najčešće nije visoko na lestvici prioriteta.

S druge strane, za mnoge kupce – većinu verovatno – automobil je pitanje racionalnog izbora; oni kupuju ono što im je potrebno da prevezu sebe i svoje najmilije od tačka A do tačke B što bezbednije, udobnije i jeftinije. Takođe, za one kojima je vozilo potrebno svakog dana, funkcionalnost bi trebala da bude najvažniji kriterijum. Evo nekoliko praktičnih pitanja koje treba imati na umu pre kupovine automobila:

  • Koliko putnika ćete obično prevoziti?
  • Kojim putevima ćete se prevashodno kretati – auto-putem, gradskim ulicama, mimo asfalta?
  • Da li često prelazite veće distance zbog posla i da li vam je zbog toga važna potrošnja goriva?
  • Da li vam je potreban pogon na sva četiri točka?
  • Koje su dodatne opcije koje želite da imate u vozilu (senzori i kamere, kožna sedišta…)?
  • Koje su vam bezbednosne karakteristike važne (praćenje mrtvog ugla, upozorenje o napuštanju trake, automatsko kočenje u slučaju nužde itd.)?
  • Da li prevozite veće terete redovno i koji kapacitet vam je potreban?
  • Da li ćete često koristiti dečija auto-sedišta?
  • Hoćete li obavljati bilo kakvu vuču?
  • Imate li garažu i/ili obezbeđena parking mesta?

Utvrdite koja veličina vozila i koliko prostora unutar njega vam je potrebno

Veličina: dobro procenite potrebe

Kupovina automobila neodgovarajuće veličine greška je koja odmah dovodi kajanja. Imate li porodicu koja se širi? Mnogo opreme za transport? Ograničen parking prostor? Pre kupovine, utvrdite najpre koja veličina vozila i koliko prostora unutar njega vam je potrebno da biste na pravi način izašli u susret svakodnevnim potrebama.

  • Kupite manji automobil ako želite da uštedite. Osim luksuznih sportskih automobila, mali automobili uglavnom koštaju manje od većih modela. Takođe, oni troše manje goriva, što će vam dugoročno uštedeti novac. Odlučite se za manji automobil ako odgovara vašem životnom stilu i ako vaša porodica može udobno da se „spakuje“ unutra.
    • Mnogi mali automobili imaju iznenađujuće prostran enterijer. Svakako ih pogledajte izbliza pre nego što ih odbacite jer su naizgled preterano skučeni.
    • Uobičajena zabluda u vezi sa malim automobilima je da su manje bezbedni od velikih. Najbolji sudar je onaj koga izbegnete, a lakši automobili su obično agilniji i daju vozaču više mogućnosti za brzu reakciju i izbegavanje saobraćajne nezgode.
  • Izbegavajte automobile sa 2 vrata ako porodica broji više od 2 osobe. Ako imate decu, nameravate da ih imate ili vam rođaci redovno „uvaljuju“ svoje klince na čuvanje, usmerite pažnju na automobile sa 4 vrata, kako vam podizanje prednjeg sedišta ne bi dosadilo pre nego što treba.
  • Minivan ili veći SUV će odgovarati velikoj porodici. Ako redovno prevozite 4 ili više putnika i treba vam dosta prostora u prtljažniku, veliko vozilo će više odgovarati vašim potrebama. Minivan ili SUV može da preveze do 8 putnika kada je opremljen sa dve zadnje klupe.
  • Kamionet je izbor za prevoz velikih predmeta. Pikap kamioni su popularna i moćna vozila sa nizom korisnih opcija i karakteristika. Ako nameravate da vučete prikolicu ili prevozite terete od više tona, potražite kamionet.

Uzmite u obzir dužinu, visinu i širinu vozila i obavezno tražite modele koji će se uklopiti u vašu garažu ili parking mesto. Ako živite u urbanom okruženju, verovatno će vam više odgovarati kompaktan automobil koji je lak za parkiranje i manevrisanje. SUV sa pogonom na svim točkovima ili terenski kamionet mogu biti praktičniji u ruralnim oblastima.

Cena: zavirite u novčanik

Osim ako u kupovinu automobila ne krećete sa debelim svežnjem novčanica u džepu, moraćete da razmislite o modelima finansiranja svoje kupovine. Koliko zaista možete da odvojite od usta svakog meseca da biste finansirali automobil? Opšte pravilo kaže da mesečna rata za novi automobil ne bi trebalo da prelazi 15 odsto mesečne svote koja vam leže na račun. Polovan automobil će u startu verovatno biti jeftiniji, ali i u tom slučaju važi isto pravilo. Ako planirate najam (lizing), ciljajte na mesečnu uplatu koja je manja od 10 procenata vaše plate (na to dodajte još toliko za troškove goriva i osiguranja).

  • Odlučite se između novog ili polovnog automobila. Polovna vozila uglavnom nude više za uložen novac, ali zahtevaju pažljivu stručnu proveru kako bi se utvrdilo da li su u dobrom stanju. Izbegavajte kupovinu automobila koji je imao veliki broj vlasnika, jer je to obično loš znak.
  • Razmotrite potrošnju. Hteli – ne hteli, pre ili kasnije počećete da vodite računa o potrošnji. Ako želite štedljiv auto i prelazite manje od 50 kilometara dnevno, hibridni automobil je odlična opcija. Ako redovno prelazite veće distance, odlučite se za ekonomični četvorocilindrični ili trocilindrični motor.
  • Kredit ili lizing? Zakup i kupovina imaju svoje prednosti i nedostatke. Na primer, zakup zahteva manje početnih investicija i često niže mesečne uplate. Međutim, na kraju perioda zakupa automobil neće biti vaš i moraćete ponovo da krenete u kupovinu. S druge strane, kupovina automobila je u početku skuplja, ali kada otplatite kredit, automobil ostaje u vašem vlasništvu.

Koliko zaista možete da odvojite da biste finansirali automobil?

Alternative: razmotrite druge modele u klasi

Da li ste se vezali za određeni automobil toliko da drugi modeli jednostavno nemaju šanse? Mnogi kupci to rade. Međutim, na tržištu koje se stalno menja novi automobili neprestano pristižu, a među njima se možda krije i onaj za koga nikada niste ni pomislili da bi mogao biti pravi izbor.

Ako već imate na umu koji automobil želite, ipak pogledajte i druga vozila u istoj klasi kako biste bili sigurni da niste zanemarili neku od potencijalno boljih opcija. Koristite veb-sajtove za pregled automobila, informišite se o karakteristikama, performansama, prednostima i nedostacima različitih modela automobila – novinske recenzije ili video zapisi renomiranih auto-blogera mogu biti od velike pomoći. Pročitajte recenzije kupaca i mehaničara da biste dobili širu perspektivu o tome na koji način bi vam izabrani automobil odgovarao.

Dara ili mera: odmerite troškove vlasništva

Neki automobili mogu biti jeftiniji za kupovinu, ali skuplji za održavanje. Čak i ako dva automobila imaju približno istu cenu, jedan će verovatno brže gubiti na ceni ili će zahtevati više novca za osiguranje i redovno servisiranje. Pre nego što se posvetite kupovini željenog modela, trebalo bi da procenite dugoročne troškove vlasništva. To uključuje amortizaciju, osiguranje, troškove održavanja i goriva, kao i cene i dostupnost auto-delova. Ova kalkulacija vam može pomoći da unapred donesete pametnu odluku koja vam može uštedeti mnogo novca tokom životnog veka automobila.

Triput meri: ne preskačite probnu vožnju

Kada konačno pronađete (nov ili polovan) automobil koji vam odgovara, zakažite probnu vožnju. Još bolje, obavite probnu vožnju tri različita vozila kako ne biste ograničavali mogućnosti, po mogućstvu u istom danu. Dok isprobavate automobil, vozite ga onako kako biste ga vozili tokom svakodnevnog korišćenja. Recimo, ako automobil koristi za prevoz do posla provozajte ga tokom saobraćajnih gužvi i na auto-putu. Ako planirate put u planine, provozajte potencijalnog novog ljubimca obližnjim strmim brdima kako biste videli kako se snalazi po pojačanim opterećenjem.

Nekoliko puta uđite i izađite iz automobila i obavezno sedite na zadnjem sedištu, posebno ako planirate da prevozite odrasle putnike na zadnjoj klupi. Proverite tovarni prostor. Ako planirate da koristite dečja auto-sedišta, ponesite svoje da testirate da li se uklapa i lako postavlja.

Iako je pri kupovini automobila donošenje prave odluke važno, treba shvatiti da ne postoji jedan savršen, idealan odgovor. Savremeni automobili su bezbedniji nego ikada ranije, štedljiviji su i pouzdaniji i nude čitav niz pogodnosti po nižoj ceni nego u prošlosti. Drugim rečima, zasigurno postoji više modela koji će vam odlično odgovarati i zato – uživajte u kupovini.

Probna vožnja je obavezna prilikom biranja automobila

Koji tip automobila je najbolji za mene?

Sve do pre dve ili tri decenije kupci automobila nisu imali komplikovan izbor: hečbek je bio za one koji ne prelaze velike kilometraže, kamionet za one koji redovno prenose veći teret, dok su svi ostali vozili limuzine. Danas su krosover i SUV vozila mnogo popularnija i često su zasnovana na klasičnim hečbekovima, tako da imaju odličnu upravljivost i ne troše mnogo više goriva, dok nude više prostora i višu poziciju vozača.

Na izbor vozila najviše će uticati lične preference između sledeća tri ključna faktora:

  1. Funkcionalnost: ušteda goriva, cena održavanja, preprodajna vrednost, udobnost, veličina;
  2. Performanse: savremene tehnologije, upravljanje, brzina i ubrzanje, vučne sposobnosti;
  3. Estetika/stil: dizajn, detalji na karoseriji, elektronski sistemi za obaveštavanje i zabavu.

Tipovi automobila i njihove prednosti

  • Sedan: ako vam je potrebno više prostora u kabini i odvojen gepek. Ako su deca u porodičnom albumu ili u planu za blisku budućnost, opcija sa 4 vrata je neizbežna.
  • Kupe/kabriolet: ako preferirate sportsku vožnju sa više prostora od klasičnog sportskog automobila. Ova vozila obično nude upečatljiv dizajn, ali ograničen pristup zadnjem sedištu (ako ga uopšte ima), pa im praktičnost nije jača strana.
  • Hečbek/karavan: za više unutrašnjeg prostora i mesta u prtljažniku u odnosu na limuzine (sedan). Nude prostor nalik SUV-u uz manju potrošnju goriva. Činjenica je i da proizvođači postaju sve kreativniji u dizajniranju hečbekova, jer tržište to zahteva.
  • Sportski: navučeni ste na najbolje performanse, brzinu i vrhunsko upravljanje, a sve što je iza vas nije važno (uključujući putnike na zadnjem sedištu).
  • Krosover/SUV: ako vam treba više prostora u kabini i više praktičnosti od tradicionalnih limuzina. Viša pozicija (klirens) prijaće vam ako vas rute često vode putevima sumnjivog kvaliteta ili imate posla sa visokim bankinama – tu su i poboljšana vidljivost i lakše ulaženje i izlaženje iz vozila, uz sedišta na prirodnijoj visini. Imajte samo na umu da visina dodaje težinu, a težina povećava potrošnju goriva i smanjuje stabilnost.
  • Minivan/van: za porodice koje traže udobnost, sigurnost i obilje unutrašnjeg i tovarnog prostora.
  • Kamionet: više prostora za teret i bolje vučne karakteristike, zlata vredne u ruralnim sredinama.
Ostavite Vaš komentar

Potrebna Vam je pomoć, preporuka ili savet?

/images/uploaded/treba-vam-pomoc_1000.jpeg

Konsultujte se i poručite telefonom

Zatražite personalizovanu ponudu
Tim stručnih konsultanata će vam vrlo rado pomoći da napravite pravi izbor za svoje vozilo. Naše dugogodišnje iskustvo u prodaji auto delova pomoći će vam da rešite sve dileme.
Pozovite nas svakog radnog dana
od 8 do 18h, i subotom od 8 do 16h.
Svi auto delovi na jednom mestu: amortizeri, filteri, plivajući zamajac, motorna ulja, set kvačila, letva volana, alternator i drugi rezervni delovi za vaš automobil. Savremena online prodavnica auto delova, alata i opreme nudi najširi dijapazon delova i cena kroz efikasnu pretragu najboljih rezervnih delova za vašeg četvorotočkaša, po pristupačnim cenama, uz besplatnu isporuku. Na pravom ste mestu!