Ekološka vožnja

Osnovni cilj ekološke vožnje je smanjenje potrošnje goriva, emisije gasova i habanja vozila

Pod pojmom ekološke ili „zelene“ vožnje podrazumeva se skup tehnika vožnje i ponašanja u saobraćaju koji imaju za cilj smanjenje emisije štetnih gasova kroz smanjenu potrošnju goriva i maksimalno ograničavanje nepovoljnog uticaja na životnu sredinu. Drugim rečima, osnovni cilj ekološke vožnje je smanjenje potrošnje goriva, emisije gasova i habanja vozila.

Dok se sa „globalnog zagrevanja“ sigurnim koracima krećemo ga „globalnom ključanju“, smanjenje nepovoljnog uticaja saobraćaja na životnu sredinu sve više okupira pažnju ekologa sa svih meridijana. Globalni statistički pokazatelji označili su transportni i putnički saobraćaj kao sektor koji najviše doprinosi emisiji ugljen-dioksida. Tokom prošle godine prevozna sredstva sa pogonom na fosilna goriva skrivila su gotovo 35% ukupne emisije gasova staklene bašte, što je povećanje od skoro 4% u odnosu na prethodnu godinu. Zato je sada, više nego ikada ranije, relevantnost ekološke vožnje postala očigledna.

Zrno po zrno...

Šta mogu vozači da učine kako bi smanjili svoj „ugljenični otisak“ (merilo emisije gasova sa efektom staklene bašte za svakog pojedinca)? Ekološki prihvatljive prakse vožnje i vozila sa ekonomičnom potrošnjom goriva svakako su ključni faktori za smanjenje uticaja transporta na životnu sredinu.

Kada je reč o vozilima sa niskom potrošnjom goriva, jasno je da su električna i hibridna vozila apsolutni favoriti u ovoj trci. Njima se pridružuju i vozila sa efikasnim motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, koji svoju ekonomičnost zasnivaju na različitim inženjerskim rešenjima, kao što su turbo punjenje, elektronsko ubrizgavanje goriva, tehnologija deaktivacije cilindara i druga. Takve motore u svojoj ponudi imaju svi najvažniji proizvođači automobila, kao što su Ford (EcoBoost), Mazda (SkyActiv), Audi/VW (TFSI), PSA (BlueHDi, PureTech), BMW (Efficient Dynamics), Honda (i-VTEC), GM (EcoTec) itd.

A šta je sa vozilima starijeg datuma koja nas verno služe? U ovom slučaju rešenje leži u redovnom održavanju u kombinaciji sa tehnikama ekološki optimizovane vožnje.

Redovno održavanje

Jasno je već i vrapcima da jedino savesno održavanje vozila osigurava njegovu maksimalnu efikasnost. Ovo uključuje redovno kontrolisanje vitalnih delova, pregled guma, pravovremenu zamenu ulja i druge intervencije koje dobrim delom možemo da obavljamo i u sopstvenoj režiji. Vozilo kome se poklanja dužna pažnja uzvratiće manjom potrošnjom goriva i nižim stepenom emisije štetnih gasova.

  • Gume – uverite se da gume nisu oštećene i da su uvek napumpane do preporučenog pritiska. Oštećeni ili dotrajali pneumatici povećavaju potrošnju goriva i umanjuju bezbednost.
  • Ulje – odabir motornog ulja takođe može da utiče na performanse i efikasnost motora, i ovde treba slediti preporuke proizvođača.
  • Održavanje – redovno servisiranje, mali servis i veliki servis i pravovremene korekcije uočenih kvarova nikako ne treba zanemariti, jer njihovo ekspresno vodi u povećanu potrošnju goriva, brže habanje i skraćenje životnog veka automobila. Valja obratiti pažnju i na loše navike kojima uništavamo automobil.
  • Ekološko čišćenje: suvo pranje ili metode čišćenja sa manjom potrošnjom vode su tehnike kojima doprinosimo manjoj potrošnji vode, najvažnijeg prirodnog resursa planete. Potražite ekološki prihvatljive proizvode za čišćenje koji su biorazgradivi i manje štetni po životnu sredinu.

Pravilan odnos prema životnoj sredini ne može da se zamisli ni bez odgovornog odlaganja potrošnih delova koji sadrže toksične supstance, kao što su dotrajali akumulatori, filteri za ulje ili stare automobilske tečnosti.

Ekološke navike u vožnji važan su korak u kontroli potrošnje goriva

Tehnike ekološke vožnje

Usvajanje „zelenih“ navika u vožnji je isto toliko važan korak u kontroli potrošnje goriva kao što je održavanje vozila. Ove tehnike uključuju sledeće:

  • Postepeno ubrzavanje i kočenje: Izbegavajte nagle promene brzine i planirajte kočenje unapred, tako što ćete pažljivo osmatrati sve okolnosti u saobraćaju. Tako ćete efikasno izbeći i saobraćajne nezgode.
  • Održavanje stalne brzine: Ujednačen tempo vožnje na auto-putevima bitno utiče na potrošnju goriva. Koristite tempomat kad god je to prikladno.
  • Smanjenje rada u praznom hodu: Isključite motor ako očekujete da zaustavljanje traje duže od jednog minuta (vozila sa start-stop sistemom rešavaju ovaj problem na najjednostavniji način). Rad u praznom hodu nepotrebno troši gorivo i emituje štetne materije u atmosferu.
  • Držanje distance: održavajte razdaljinu od najmanje dve sekunde između sebe i vozila ispred vas. Tako izbegavate potrebu za naglim kočenjem i takođe vožnju činite udobnijom i bezbednijom.
  • Kontrola maksimalne brzine: za većinu modernih vozila najefikasnija brzina za putovanje je između 90 i 105 km/h. Dokazano je da se pri brzinama iznad 115 km/h gubi epitet ekološke vožnje.

Da se ne biste pitali zašto automobil troši više goriva, zatvorite prozore – kada vozite velikom brzinom, otvoreni prozori osetno povećavaju otpor kretanju i zahtevaju više energije iz goriva. Takođe, korišćenje klima uređaja troši više goriva. Pročitajte više o savetima za korišćenje klimatizacije u automobilu kako biste uštedeli koji dinar i poslali prirodi poruku da vam je stalo do njenog zdravlja. Recimo, preporučljivo je povećati temperaturu kada se automobil ohladi. Na primer, ako je termostat podešen na 20 ili 22 Celzijusova stepena, slobodno je podesite na 23 ili 24. Vi nećete osećati razliku, ali rezervoar ili baterija itekako hoće.

Rutiranje, deljenje, javni prevoz...

Deljenje vožnje sa drugima smanjuje broj vozila na putu, reguliše saobraćajna zagušenja, smanjuje emisiju gasova i potrošnju goriva. Neke države imaju regulisan sistem beneficija za vozila u kojima se nalazi više putnika, kao što je dozvola kretanja žutom trakom ili neki drugi vide povlašćenog statusa.

Što se planiranja putovanja tiče, matematika ovde nije uvek precizna i kraća ruta na mapi ne mora nužno da bude najbolje rešenje. „Preko preče, naokolo brže“ kaže poslovica, koja se lako može primeniti na asfalt: duža ruta sa ravnom putanjom uvek troši manje goriva od krivudavih kratkih ruta. Koristeći moderne aplikacije u automobilu možete jednostavno da planirate putovanje koje će iziskivati najmanje goriva. Moderni sistemi za navođenje sve više koriste i veštačku inteligenciju koja višestruko povećava efikasnost rutiranja.

Javni prevoz i aktivni prevoz su još jedna legitimna opcija za ekološki osvešćene učesnike u saobraćaju. Korišćenjem autobusa, vozova ili tramvaja (na metro ćemo još malo sačekati), odnosno šetnjom, vožnjom bicikla ili nekog drugog prevoznog sredstva za kratka putovanja redukuje se eksploatacija automobila i smanjuje negativan efekat po životnu sredinu. Tu su i alternativna goriva, kao što su biodizel, etanol ili vodonik, koja imaju manji ugljenični otisak u poređenju sa tradicionalnim benzinom ili dizelom.

Prednosti eko-vožnje

Vožnja u skladu sa ekološkim standardima ima brojne prednosti jer ima pozitivan uticaj na naše samopoštovanje, novčanik i planetu. Ako usvojite ekološki prihvatljiv stil vožnje, možete da se nadate sledećim pogodnostima:

  • Uštedećete novac na gorivu: Najočiglednija prednost je smanjena potrošnja goriva. Ujednačenom vožnjom, izbegavanjem nepotrebnog ubrzanja i kočenja i održavanjem stabilne brzine, iscedićete više kilometara iz svakog litra i ređe svraćati na benzinsku pumpu. Sa ovakvim cenama goriva to je blagoslov.
  • Zaštitićete životnu sredinu: Eko-vožnja smanjuje emisije izduvnih gasova koji su glavni zagađivači atmosfere i dežurni krivci za klimatske promene. Manje ugljen-dioksida, azotnih oksida i čestica čađi znači čistiji vazduh za sve i zdraviju planetu.
  • Usporićete habanje automobila: Umerena vožnja sa manje oštrih ubrzanja i iznenadnih zaustavljanja doprineće manjem habanju motora, kočnica i menjača. To znači manje računa za popravku i duži životni vek vašeg ljubimca.
  • Uživaćete u mirnijoj vožnji: Eko-vožnja naglašava predviđanje toka saobraćaja i održavanje bezbedne udaljenosti. To doprinosi opuštenijoj vožnji sa manje stresa i frustracija.
  • Poboljšaćete bezbednost: Tehnike ekološke vožnje kao što su održavanje bezbedne udaljenosti i izbegavanje agresivnih manevara doprinose bezbednijoj vožnji u celini. Bićete svesniji svog okruženja i moći ćete adekvatno da reagujete na neočekivane situacije.

Suštinski, ekološka vožnja je praktičan način za poboljšanje finansija, životne sredine i celokupnog iskustvo vožnje. To je jednostavna promena koja donosi mnoštvo prednosti. Probajte, nećete se pokajati.

Ostavite Vaš komentar

Potrebna Vam je pomoć, preporuka ili savet?

/images/uploaded/treba-vam-pomoc_1000.jpeg

Konsultujte se i poručite telefonom

Zatražite personalizovanu ponudu
Tim stručnih konsultanata će vam vrlo rado pomoći da napravite pravi izbor za svoje vozilo. Naše dugogodišnje iskustvo u prodaji auto delova pomoći će vam da rešite sve dileme.
Pozovite nas svakog radnog dana
od 8 do 18h, i subotom od 8 do 16h.
Svi auto delovi na jednom mestu: amortizeri, filteri, plivajući zamajac, motorna ulja, set kvačila, letva volana, alternator i drugi rezervni delovi za vaš automobil. Savremena online prodavnica auto delova, alata i opreme nudi najširi dijapazon delova i cena kroz efikasnu pretragu najboljih rezervnih delova za vašeg četvorotočkaša, po pristupačnim cenama, uz besplatnu isporuku. Na pravom ste mestu!